Regularne badanie krwi okaże się niezwykle pomocne w szybkiej ocenie stanu zdrowia. Analiza składu krwi pomaga między innymi w skutecznej profilaktyce wielu chorób, umożliwiając sprawne i szybkie postawienie trafnej diagnozy.
Czym jest badanie krwi?
Krew to jeden z najważniejszych elementów ludzkiego organizmu, a jej głównym zadaniem jest podtrzymywanie wszystkich procesów życiowych. Krew odpowiada między innymi za sprawny transport tlenu i substancji odżywczych oraz przyczynia się do zachowania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Poza tym krew stanowi także składową układu immunologicznego, pozwalając na skuteczną walkę z ciałami obcymi i antygenami. Wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości związanych ze składem ilościowym i jakościowym krwi pomoże w usprawnieniu pracy poszczególnych organów.
Badania krwi to podstawowy element procedury diagnostycznej – morfologia krwi polega na pobraniu od pacjenta niewielkiej ilości krwi żylnej, którą następnie transportuje się do laboratorium w celu jej dokładnej analizy. Badania krwi pomagają w ocenie zdrowia pacjenta, a ich regularne wykonywanie stanowi jedną z najlepszych form profilaktyki wielu chorób.
Kiedy wykonać badania krwi?
Badania krwi pomagają w łatwej i skutecznej kontroli stanu zdrowia całego organizmu, dlatego też powinno wykonywać się je regularnie – w przypadku zdrowych, dorosłych osób zalecane jest robienie badań krwi raz do roku. Badanie krwi powinno wykonać się także wtedy, gdy w organizmie dzieje się coś niepokojącego – nagłe osłabienie czy wystąpienie nietypowych objawów powinno skłonić do gruntownego przebadania składu krwi.
Osoby, które noszą się z zamiarem wykonania badań krwi muszą pamiętać o uzyskaniu odpowiedniego skierowania – skierowanie na morfologię może wystawić między innymi lekarz rodzinny. Warto pamiętać o tym, że badania krwi bez skierowania lekarskiego można wykonać wyłącznie w placówce prywatnej.
Jak przygotować się do badania krwi?
Badanie krwi najlepiej będzie przeprowadzić jak najwcześniej rano – idealna pora to czas pomiędzy 7 a 10, pamiętając o tym, że pobieranie krwi powinno odbywać się na czczo. Osoby przyjmujące leki przed badaniem krwi powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem – skład i działanie niektórych medykamentów może mieć bowiem ogromny wpływ na wynik badań.
Na kilka dni przed badaniem warto zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów oraz spożywania nadmiernych ilości kawy. Dodatkowo przed badaniem krwi warto powstrzymać się od wysiłku fizycznego, który mógłby zagęszczać krew, prowadząc do gwałtownego spadku poziomu trójglicerydów i glukozy.