Kiedy rodzi się dziecko, rodzice chcą stworzyć mu jak najlepsze warunki. Opiekują się nim i zaspokajają wszystkie jego potrzeby. Niestety, czasem mimo tego dziecko sporo płacze a rodzice rozpaczają razem z nim. Kolka niemowlęca, bo to o niej mowa, to częsta dolegliwość u dzieci. I choć przeraźliwy, trwający nawet kilkadziesiąt minut płacz może budzić przerażenie, życie i zdrowie dziecka nie jest zagrożone.
Co powoduje kolkę u niemowląt
Kolka u niemowląt związana jest z naturalną niedojrzałością układu pokarmowego. Dzieci, które mają kolkę, często mają także wzdęty brzuszek. Badania pokazują, że przyczyną kolki u niemowląt jest nieodpowiednia mikroflora w jelitach, która wraz z wiekiem się normuje.
Kolka niemowlęca charakteryzowana jest najczęściej za pomocą trzech czynników:
1. płacz pojawia się nagle, zazwyczaj po południu i wieczorem, poza tym trudno zweryfikować jego przyczynę
2. problemy znikają samoistnie do 3-go miesiąca życia
3. dziecko nie ma innych objawów chorobowych i rozwija się zgodnie z wiekiem
Jak radzić sobie z kolką
Nie ma skutecznych metod farmakologicznych, które sprawią, że kolka zniknie i dziecko przestanie płakać. To sytuacja, którą rodzice muszą zaakceptować, bo aplikowanie dziecku serii kropelek lub herbatek może mu bardziej zaszkodzić niż pomóc.
W pierwszych miesiącach życia dziecka powinno być ono karmione mlekiem matki lub – gdy to niemożliwe – odpowiednią mieszanką modyfikowaną. Nie ma dowodów na to, że dzieci karmione piersią rzadziej mają kolkę. To zależne od dziecka i jego rozwoju.
Aby zmniejszyć objawy kolki, można stosować ciepły kompres na brzuszek – najlepiej zrobiony z pieluszki ciepłej (nie gorącej) od kaloryfera. Rodzice podają również, że dziecięcy płacz łagodzi kąpiel i delikatny masaż brzuszka kolistymi ruchami.
Zazwyczaj najtrudniejsze jest poradzenie sobie z własnymi emocjami. Bezradność wobec kolki u niemowląt dotyka wielu rodziców i jest dla nich traumatycznych przeżyciem. Każdy powinien jednak wiedzieć, że dziecko nie będzie pamiętało swojej kolki, więc samemu może również warto o niej zapomnieć i cieszyć się tym, co w rodzicielstwie najpiękniejsze?
Kolka u niemowląt – to naprawdę minie
Kolka u niemowląt mija najczęściej po ukończeniu przez dziecko 3 miesiąca życia. Sporadycznie zdarza się, że trwa dłużej. Najczęściej rodzice któregoś dnia orientują się, że dziecko nie płacze. Potem dochodzą do wniosku, że poprzedniego dnia też nie płakało tak jak zwykle.
To moment, w którym uświadamiają sobie, że kolka niemowlęca jest już za nimi i dziecko będzie spokojniejsze. Jednak – najpewniej nie na długo – bo za kilka miesięcy zacznie się ząbkowanie i też może być bolesne.