Trzecia dekada XXI wieku przyniosła ludziom wyzwania, z jakimi nie musieli się mierzyć nigdy wcześniej. Rosnące tempo życia, globalizacja, coraz więcej czasu poświęcanego na pracę, a coraz mniej na relaks, zaowocowały epidemią chorób i zaburzeń psychicznych. Depresja i nerwice stały się powszechne. Rozwijające się czasem latami, w ukryciu, nierozpoznane potrafią odebrać radość i chęć życia. Jak z każdej innej, poważnej choroby trudno wyjść i z tych, bez pomocy specjalistów. Poza farmakoterapią wskazana jest również psychoterapia. Tylko ona skutecznie eliminuje nawroty i łagodzi objawy. Trwająca ponad dwa lata pandemia przeniosła sporą część terapii w przestrzeń wirtualną. Taka forma pomocy pozwala na szybkie umówienie wizyty. Dla części Pacjentów jest też bardziej komfortowa, ze względu na dyskrecję. Psychoterapeuta udziela w jej trakcie profesjonalnej porady, dokładnie tak, jak w czasie tradycyjnej wizyty w gabinecie. Oczywiście, nadal pozostaje też możliwość umówienia wizyty tradycyjnej, w gabinecie.
Jak to się odbywa
W przypadku wizyty online psychoterapeuta rozmawia z Pacjentem przez skype’a. Taka forma nie wymaga instalowania skomplikowanych aplikacji. Rozmowa może się odbywać z użyciem kamerki, lub nie. Do dyspozycji jest kilkunastu lekarzy specjalizujących się w różnych dziedzinach psychiatrii, jak zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu, depresje, nerwice, czy lęki. Umożliwia to łatwy i wygodny wybór lekarza, z którym Pacjent pragnie się spotkać. Online i stacjonarnie przyjmują także psychologowie. Psychoterapeuci stale dokształcają się w Polsce i za granicami kraju tak, żeby utrzymać stały, wysoki poziom kompetencji i zapewnić Pacjentom kompleksową opiekę na najwyższym poziomie.
Psychiatra, czy psycholog?
Osoby po raz pierwszy korzystające z takiej formy pomocy, często zastanawiają się, jaki psychoterapeuta będzie dla nich najlepszy. Psycholog, czy psychiatra? Odpowiedź zależna jest od problemu, z jakim Pacjent zgłasza się po pomoc. Psychiatria jako dziedzina medycyny daje szersze możliwości diagnostyki i leczenia. Są to, między innymi:
- skierowania na badania dodatkowo wykluczające lub potwierdzające inne choroby (np. tarczycy)
- ma możliwość wystawienia recepty
- ma możliwość wystawienia zwolnienia
Tymczasem w kompetencjach psychologa leży pomoc w przechodzeniu przez kryzysy psychiczne i nauczenie radzenia sobie z nimi, udzielanie porad oraz kierowanie na dodatkowe badania. Bez względu na to czy wybrany psychoterapeuta jest lekarzem psychiatrą, czy psychologiem, w Warszawie warto odwiedzić Centrum Terapii DIalog, gdzie przyjmują najwyższej klasy specjaliści, udzielający profesjonalnej pomocy. Zdrowie, także psychiczne to podstawa prawidłowego, codziennego funkcjonowania.