Zapalenie cewki moczowej leki

Zapalenie to jest stanem zapalnym na obszarze cewki moczowej, która jest przewodem, który jest ostatnią częścią układu moczowego, którego zadaniem jest odprowadzanie moczu poza obszar organizmu. Można wyróżnić dwa rodzaje tej choroby: rzeżączkowe zwane inaczej swoistym, a także nierzeżączkowe, czyli te charakteryzowane jako nieswoiste. To drugie nazywane jest w skrócie NGU co z angielskiego oznacza- non-gonococcal urethritis. Charakteryzuje się występowaniem głównie u mężczyzn, lecz zakażenie u kobiet także może wystąpić. Najczęściej powstaje na wskutek chlamydii, czyli bakteryjnej choroby przenoszonej drogą płciową. To właśnie ona sprawia, że zapalenie nie rzeżączkowe występuje prawie u połowy z chorych mężczyzn. Nie jest to choroba szczególnie groźna dla naszego organizmu, jednakże jeżeli nie będzie odpowiednio leczona, może doprowadzić do pojawienia się niebezpiecznych następstw np.  zapalenie jąder, czy bezpłodność. Aby wyleczyć NGU należy stosować odpowiednie antybiotyki (zapalenie cewki moczowej leki), takie jak na przykład Azytromycyna lub Doksycyklina.

 

Zapaleni cewki moczowej objawy

Objawy nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej nie są jednolite dla obu płci. Mężczyźni bowiem, którzy chorują na tę dolegliwość mogą męczyć się na przykład z bólem i pieczeniem w chwili oddawania moczu, bądź wystąpieniem mętnej wydzieliny z penisa. Może pojawić się u nich także pieczenie i podrażnienie czubka penisa, także podwyższona potrzeba oddawania moczu, zwana potocznie częstomoczem. Początkowe symptomy mogą wystąpić w ciągu paru tygodni po zarażeniu, zdarza się natomiast tak, że pojawiają się dopiero po paru miesiącach. Dlatego właśnie większa część osób, które chore są nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej może być nie świadoma obecności infekcji.

Kobiety natomiast przeważnie nie zauważają widocznych objawów, aż do momentu, gdy zakażenie przeniesie się do reszty fragmentów żeńskiego układu rozrodczego, czyli do jajowodów i macicy. Rozwój zakażenia może spowodować zapalenie miednicy mniejszej, która z kolei powoduje ból miednicy, dolnej części brzucha, nietypowe upławy, krwawienia śródcykliczne, a także dyskomfort podczas stosunku lub gorączkę.

 

Zapalenie cewki moczowej leczenie

Leczenie nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej jest dosyć proste. Należy bowiem stosować konkretną kurację antybiotykową. Lek, który wówczas najczęściej jest wypisywany pacjentowi , po diagnozie potwierdzającej wystąpienie NGU TO Azithromycin. Przeważnie stosuje się 2 tabletki 500 mg jednorazowo. W części schorzeń pomocna może okazać się również Doksycyklina. Konieczne jest stosowanie jej 2 razy na dobę przez okres 7 dni.

 

Zapalenie cewki moczowej przyczyny

Liczne badania przeprowadzone w tym temacie wyraźnie pokazują, że większa część przypadków osób, które zachorowały na nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, zostało zaatakowanych przez bakterie chlamydii. Bowiem to ona właśnie powoduje nasilenie NGU prawie u 50% mężczyzn, a także 40% kobiet. Do zakażenia może także doprowadzić wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), wirus opryszczki pospolitej, bądź rzęsistka pochwowego. Powyżej wypisane choroby należą do grupy chorób, które przenoszone są poprzez drogę płciową. Do zakażenia natomiast dochodzi poprzez niebezpieczny stosunek przy użyciu prezerwatywy,  a także poprzez seks analny i oralny. Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej niesie ze sobą ryzyko zarażenia partnera seksualnego w identyczny sposób.

 

Jakie ryzyko niesie ze sobą zapalenie cewki moczowej

Jeśli nie nastąpi konieczne leczenie, wówczas może to skutkować wystąpieniem naprawdę niebezpiecznych problemów zdrowotnych, do których należą: zespół Reitera, bądź przewlekłe zapalenie cewki moczowej. Ci z mężczyzn, którzy zignorowali leczenie NGU są najbardziej narażenie na chorobę zapalenia jąder i najądrza. Kobiet natomiast mogą liczyć się z zapaleniem narządów miednicy mniejszej. Wiążące się z nią komplikacje to chociażby ciąża pozamaciczna, albo bezpłodność. Właśnie dlatego podczas stosunków bez użycia prezerwatyw należy regularnie robić badania na obecność chorób wenerycznych.