Tabletka po

Tabletka po, to rodzaj antykoncepcji inaczej nazywany jest także antykoncepcją awaryjną jest połączeniem leków hormonalnych, do których zadań należy prewencyjność zapłodnienia podczas stosunków seksualnych, przy których nie stosowane były jakiekolwiek środki antykoncepcyjne. Aktualnie na rynku znaleźć można różne rodzaje tabletek po odbyciu stosunku. Jednymi z nich są: ellaOne, który działa do 5 dni bądź Levonelle (Escapelle), który należy zażywać do 72 godzin po odbytym stosunku.

 

72 godziny

Na aktualnym rynku można znaleźć dwa rodzaje tabletek o działaniu prewencyjnym:  ellaOne – lek, który należy wziąć do 5 dni, czyli do 120 godzin od momentu współżycia. Jego działanie jest efektywne na około 98%. Składnikiem aktywnym tabletki jest octan uliprystalu.

Escapelle (Levonelle) –środek ten należy zażywać do 72 godzin, czyli 3 dni po odbytym stosunku. Jego działanie ocenia się zaś na 95%. Substancja czynna, która wchodzi w skład tabletki to levonorgestrel.

Jednym ze sposobów działań zapobiegawczych zajściu w ciąże po zbliżeniu jest także używanie wkładki wewnątrzmaciczna IUD. Jej pozytywne działanie zostało potwierdzone o ile zostanie założona w ciągu 120 godzin od momenty współżycia. Ten rodzaj antykoncepcji (tabletka po) nie jest zbyt często stosowany, głównie ze względu na to, że zabieg ten musi wykonać ginekolog, a znalezienie ginekologa, który zgodziłby się wykonać tą czynność nie należy do rzeczy łatwych. Nie zapominajmy, że mamy na to jedynie 120 godzin, jeśli chcemy nie dopuścić do ciąży. Natomiast, gdy okaże się, że już zaszłaś w ciążę, wówczas IUD nie będzie efektowna, a w dodatku może naruszyć dziecko.

 

Tabletki poronne

Ustalenie, które pigułki mają najefektywniejsze działanie nie należy do rzeczy prostych. Przykładowo ellaOne działa znacznie dłużej, a jego skuteczność w ciągi pierwszych kilku dni jest na wyższym poziomie niż tabletek Levonelle. Z kolei Levonelle jest dłużej badanym i starszym lekarstwem niż jeszcze nie do końca przebadana ellaOne.

 

Levonelle

Można ją dostać na rynku już od pewnego czasu, a w dodatku ma na swoim koncie więcej badań i zauważa się jej długoterminowe efekty. Jej efektywność jest szacowana do 72 godzin od współżycia bez środków antykoncepcyjnych. Można oczywiście zaobserwować drobne skutki uboczne. Nie należy jej także stosować jako stała metoda antykoncepcji.

 

ellaOne

Może okazać się bardziej efektowna niż Levonelle. Jej skuteczność dochodzi aż do 120 godzin, co daje  5 dni od odbycia stosunku. Jest ona nowym sposobem na zapobieganie zajściu w ciąże, a w dodatku poddana mniejszej ilości testom w krótszym czasie niż jej poprzednik Levonelle. Liczne badania z kolei potwierdziły, że nie jej zażywanie nie grozi zdrowiu, ale może natomiast powodować zakłócenia w działaniu zwykłych

 

Kto może stosować antykoncepcję po stosunku

Zapobieganie zajściu w ciąże po odbytym stosunku może dotyczyć tych z pań, które nie używały środków antykoncepcyjnych podczas stosunku płciowego, bądź w wypadku gdy inne sposoby zapobiegające ciąży okazały się nieskuteczne. Tabletka po, może być także konieczne wówczas, gdy pojawił się bezpośredni kontakt spermy z narządami intymnymi kobiety.

 

Jak stosować antykoncepcję po stosunku

Antykoncepcja awaryjna jest najbardziej efektywna, gdy weźmie się pigułkę w przeciągu pierwszych 24 godzin od momentu zakończenia stosunku. Należy brać wówczas tabletki w całości, nie ssać ani nie rozgryzać i popić dużą ilością płynu. Jeżeli pojawią się wymioty w przeciągu trzech godzin od momentu wzięcia tabletki, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jest możliwość, że nakaże on zastosowanie drugiej pigułki.

 

Nie zapominajmy, że ten rodzaj antykoncepcji wykonuje się jedynie po stosunku, podczas którego nie używane były środki prewencyjne bądź w wypadku nieskuteczności innych metod mających na celu zapobiegnięcie ciąży. Nie powinno się więc stosować ich jako stały sposób na zapobieganie zajścia w  ciążę. Lek ten można zażywać jedynie gdy nastąpi taka potrzeba, nie częściej niż jedna tabletka miesięcznie.

Jakie są ograniczenia w stosunku do stosowania antykoncepcji po stosunku

Antykoncepcja po stosunku może być nieodpowiednia dla kobiet, które mają alergię na składniki lekarstw, oczywiście także dla tych, które już są w ciąży bądź chorują na przypadłość Crohna albo różnorakie schorzenia wątroby. Nie może być ona również podejmowana, gdy zażywane są takie leki jak: dziurawiec zwyczajny, leki na epilepsję, środki na gruźlicę, leki stosowane w leczeniu HIV, i część  środków przeciwgrzybiczych oraz cyklosporyna.

 

Jakie skutki uboczne może wywołać antykoncepcja awaryjna

Najbardziej popularne skutki uboczne to wymioty, nudności,  bóle brzucha i towarzyszące temu  biegunki. Mogą wystąpić również zawroty głowy,  bóle głowy,  wahania nastroju, a także ogólne zmęczenie,  bóle mięśni, bóle piersi, miednicy, ale i zmiany w miesiączkowaniu.

Dlatego przed zażyciem środków antykoncepcji awaryjnej należy zapoznać się z informacjami znajdującymi się na ulotce dołączonej do opakowania.