Plastry antykoncepcyjne – recepta online

Plaster antykoncepcyjny  to innowacyjny sposób na antykoncepcje, który gwarantuje taką samą skuteczność co zwykłe tabletki antykoncepcyjne, a właściwie prawie 100%. Zmienia go jedynie raz w tygodniu co oznacza, że jest idealny dla tych s pań, które męczą się z konsekwentnym braniem tabletek.  Są one przyswajane przez organizm, nie zawalając dodatkowo żołądka i są całkiem efektywne nawet, gdy u kobiety wystąpią wymioty bądź biegunka.

Transdbrmalny system antykoncepcyjny, który jest inną nazwą plastrów antykoncepcyjnych jest sposobem na niedopuszczenie do ciąży, którego efektywność wynosi aż 99%. Naklejany jest on na ciało, a cały jego skład powoli przenika przez skórę do krwiobiegu. Pozostawia się go w tym miejscu na 7 dni, nie mniej, nie więcej, a potem należy wymienić go na nowy. Po użyciu 3 plastrów bez przerwy, powinno zrobić się przerwę na jeden tydzień.

Sprawdź cenę – Recepta online

Jakie plastry antykoncepcyjne są dostępne w sprzedaży

Plastry antykoncepcyjne to dosyć innowacyjny sposób antykoncepcji, dlatego też liczba koncernów farmaceutycznych, która tworzy leki tego rodzaju nie jest zbytnio duża. Najbardziej popularnymi plastrami o działaniu przeciw ciążowym są plastry firmy Janseen Ltd- Evra.

Jakiś czas temu w licznych aptekach dostępne też były plastry firmy Bayer- Lisvy. Końcówka 2016 roku była momentem, gdy główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję, że siedem partii tego lekarstwa zostanie wycofanych. Główna przyczyną tego działania był fakt, że wyniki badań stabilności, które przeprowadzone zostały w konkretnych warunkach nie zgadzały się  ze specyfikacją.

 

Jakie są zalety i wady plastrów antykoncepcyjnych

Najważniejsze zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych:

Łatwość w zażywaniu leku- ponieważ plaster należy ściągnąć i zmienić jedynie jeden raz w ciągu tygodnia. Ważna jest tu także efektywność lekarstwa- gdyż odpowiednie używanie plastra może spowodować nawet stuprocentowe zabezpieczenie. Zaletą tego leku jest także fakt, że działa on nawet wtedy, gdy pojawią się inne problemy związane z żołądkiem bądź jelitami, czego przyczyna jest wchłaniania plastra przez skórę, dlatego właśnie biegunki bądź wymioty nie powodują zmniejszenia skuteczności lekarstwa. Jest on także wytrzymały na działanie wody, nie trzeba więc martwić się o kąpiele w wannie, czy pływanie na basenie. Następnym pozytywem wynikającym z działania plastrów jest fakt, że powoduje on obniżenie niebezpieczeństwa związanego z nowotworem- istnieją teorie, że mogą wyeliminować ryzyko zachorowania na raka jajników, okrężnicy lub macicy. Obserwuje się również dobry wpływ plastrów na cykl menstruacyjny. Badania potwierdzają, że lek ten powoduje zmniejszenie intensywności miesiączek, a zwiększają ich systematyczność, dodatkowo eliminują skurcze menstruacyjne, a także objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wahania nastroju, bóle w okolicach piersi bądź ogólne złe samopoczucie mogą także ulegną złagodzeniu.

 

Najczęstsze wady używania plastrów antykoncepcyjnych

Jedną z głównych mankamentów związanych ze stosowaniem plastrów jest ryzyko doświadczenia działań niepożądanych, które przeważnie nie są aż tak niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale w niektórych momentach mogą pojawić się naprawdę nieprzyjemne dolegliwości, o których będzie mowa w dalszej części artykułu. Większa ilość informacji związanych ze skutkami ubocznymi zawarta jest w dalszej części tekstu. Kolejnym niedobrym następstwem używania plastrów jest zagrożenie ich odklejeniem. Przeważnie dosyć dobrze są związane ze skóra nawet przy kontakcie z wodą, ale zawsze istnieje ryzyko odklejenia się plastra. Wówczas należy stosować się do informacji zawartych na ulotce środka. Używanie  plastrów może też nieść ze sobą ryzyko wystąpienia nowotworów np. raka piersi. Dlatego właśnie konieczne jest wykonanie badań ginekologicznych. Nie jest to także odpowiedni środek dla pań, które mają zbyt dużo kilogramów, gdyż nadwaga może eliminować dobre wchłanianie się substancji czynnych, a tym samym zmniejsza efektywność leku.

 

Jak działają plastry antykoncepcyjne

Sposób działania tego środka nie różni się niczym od tabletek, bowiem substancje czynne, jak już dostaną się krwiobiegu sprawiają, że owulacja hamuje, a ryzyko zajścia w ciąże jest prawie  znikome. Wysoki poziom hormonów jest także przyczyną innej konsystencji śluzu, który wytwarzany jest przez szyjkę macicy. Bowiem staje się ona gęsta i lepka, a to z kolei sprawia, że plemniki mają trudniejszy dostęp do transportu w kierunku macicy. Dodatkowo plastry antykoncepcyjne przeciwdziałają pogrubieniu endometrium. Właśnie dlatego nawet jeśli plemniki jakimś cudem dojdą do komórki jajowej to zarodek i tak nie ma szans na zagnieżdżenie.

 

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Skuteczność plastrów tak jak innych leków antykoncepcyjnych mających w sobie dwa składniki hormonalne jest więcej niż 99% pewne przy właściwym ich zażywaniu.  Co ważne w przeciwieństwie do tabletek, efektywność tego środka nie jest pomniejszona nawet podczas chorób związanych z jelitami, czy żołądkiem. Przyczyna tego jest wchłanianie, które następuje przez skórę bezpośrednio do krwioobiegu, a nie przez układ pokarmowy.

Nie powinno się pomijać faktu, iż efektywność działania plastrów zależy także od metody ich użycia. Niektórych anomalii można uniknąć odpowiednio zażywając ten środek. Należy zaznaczyć, że skuteczność plastrów antykoncepcyjnych uzależniona jest od sposobu stosowania. Wszelkie nieprawidłowości mogą wpłynąć na obniżenie efektywności środka. Dlatego właśnie przez zaczęciem stosowania plastrów konieczne jest dokładne przeczytanie instrukcji znajdującej się na ulotce od opakowania. Zwłaszcza sekcje pt.  „Stosowanie plastrów” należy dokładnie przeczytać, a także tą o tytule: „Interakcje z innymi lekami”. To pomoże uniknąć doprowadzenia do jakichkolwiek nieprawidłowości związanych ze stosowaniem leku.

 

Jak stosuje się plaster antykoncepcyjny

Plaster antykoncepcyjny należy przykleić na czystą, suchą i pozbawioną owłosienia powierzchnię skóry. Najlepszym wyjściem będą tutaj plecy, pośladki, ramię bądź udo. Nie wolno natomiast przyklejać go w okolicach piersi. Powinno się też uniknąć nalepiania środka na miejsce, które uległy uszkodzeniu bądź podrażnieniu.

Środek ten powinien być nalepiony na ciało równo jeden tydzień. Należy zmeniać go za każdym razem w tym samym dniu. Po zażyciu 3 plastrów, konieczna jest tygodniowa przerwa. W trzy dni po odklejeniu pojawi się u kobiety krew, która przypominać będzie miesiączkę. Gdy upłynie tydzień konieczne jest ponowne zażycie leku, nawet wtedy, gdy krwawienie nie ustało

Te właśnie plastry ochronią przed zapłodnieniem równo przez jeden miesiąc, również wtedy, gdy plaster będzie odklejony. Nie ma więc konieczności stosowania innych środków antykoncepcyjnych.

Codziennie powinno sprawdzać się  czy plaster aby na pewno jest dobrze przyklejony do skóry. Jeśli nie, wówczas należy działać według instrukcji, znajdującej się na ulotce w opakowaniu.

 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania

Niestety plastry te nie powinny być stosowane przez niektóre osoby. Kobiety , które powinny ich unikać to te które mają uczulenie na składniki aktywne takie jak norelgestromin, etynyloestradiol bądź na pomocnicze zakrzepy krwi w którejkolwiek części ciała. Nie znaczenia czy doświadczane są obecnie czy w przeszłości. Jeśli pojawiają się  dolegliwości wpływające na krzepliwość krwi, czyli między innymi  nich: niedobór biała C lub S, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych, niedobór antytrombiny III; zawał serca; udar mózgu. Kobiety u których występuje przemijający atak niedokrwienny, dusznica bolesna bądź  migreny z aurą również nie powinny stosować tego typu antykoncepcji. Oczywiście panie z nowotworami bądź innymi poważnymi schorzeniami wątroby także powinny znaleźć inny sposób na antykoncepcje. Jeżeli kobieta ma planowaną operację, po której będzie przez dłuższy okres czasu unieruchomiona albo choruje na cukrzyce, w wyniku której uszkodzone zostały naczynia krwionośne musi unikać stosowania plastrów. Także  bardzo wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów ma negatywny wpływ na ich zażywanie. Kobiety mające poważne nadciśnienie, hiperhomocysteinemię, raka, piersi, pochwy lub szyjki macicy, bądź te które cierpią na krwawienia z dróg rodnych, których przyczyna nie mogła zostać ustalona też nie powinny stosować plastrów hormonalnych.

Wypisane powyżej dolegliwości nie są wyłącznymi przykładami sytuacji podczas których powinno unikać się używania plastrów antykoncepcyjnych. Dlatego tak ważne jest podczas wizyty u lekarza przekazanie mu wszystkich informacji związanych z naszym zdrowiem w szczegółowy sposób. Także tych, które zdarzały się w przeszłości. Również istotne jest wymienienie wszystkich zażywanych przez nas lekarstw, ponieważ niektóre z nich mogą nieść ze sobą niekorzystne skutki podczas używania ich jednocześnie z plastrami antykoncepcyjnymi.

 

Koniecznie należy zwrócić się do specjalisty, jeżeli pojawiają się takie zaburzenia jak:

– hipertrigliceridemia, będąca podwyższonym poziomem tłuszczu we krwi , także w tym przypadku jeśli jakikolwiek członek rodziny męczy się z tym schorzeniem.

– choroba Crohna bądź wrzodziejące zapalenie jelita grubego

– toczeń rumieniowaty układowy

– zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych

– żylaki

– niedokrwistość sierpowatą

– zespół hemolityczno-mocznicowy

Należy także poinformować specjalistę, jeśli dziecko zostało urodzone w niedalekim okresie, ponieważ mogą wystąpić niebezpieczne zakrzepy krwi.

 

Jakie są potencjalnie skutki uboczne

Skutki uboczne, które są często widoczne podczas zażywania plastrów antykoncepcyjnych to:

– bóle głowy

– tkliwość piersi;

-mdłości

– huśtawki emocjonalne

– depresja; płaczliwość

– lęk

– biegunki, wymioty

– zawroty głowy

– wzdęcia bądź  bóle brzucha

– złe samopoczucie; zmęczenie;

– wzrost wagi

– grzybica pochwy, upławy z pochwy, skurcze macicy bądź bolesne miesiączki

– trądzik, wysypka lub podrażnienia skóry szczególnie w miejscu aplikacji plastra

– migreny
– powiększenie bądź ból piersi, guzki w piersiach

– skurcze mięśni

 

Następne niebezpieczne skutki to retencja wody i towarzyszące jej obrzęki,  reakcje skórne, których przykładem jest  pokrzywka,  spadek libido, wystąpienie wydzieliny z brodawek sutkowych, odczuwalna suchość pochwy. Może wystąpić także podwyższone ciśnienie; nadwrażliwość na światło słoneczne,  zwiększony apetyt, nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego; zwiększone stężenie lipidów we krwi czyli cholesterolu i trójglicerydy, problemy ze snem; wypadanie włosów; wypryski;; udar; zawał; mini udar; przemijający napad niedokrwienny; zakrzepy krwi zapalenie jelita grubego; zapalenie pęcherzyka żółciowego; upławy z pochwy nieprawidłowe wyniki cytologii; brązowe przebarwienia skóry; rak piersi; rak wątroby; rak szyjki macicy; wzrost libido; świąd skóry; zastój płynów,  zaburzenia smaku. Mogą pojawić się też obrzęki w innych częściach ciała, czyli na przykład na twarzy, języku, ustach, gardle, ramionach, stopach, dłoniach. Czasami pojawia się też żółtaczka. Wystąpić mogą nieprawidłowości w stężeniu glukozy lub insuliny we krwi; nietolerancja soczewek kontaktowych; nerwowość; pęcherze i owrzodzenia w miejscu aplikacji plastra; włókniaki macicy; nienowotworowe guzy w wątrobie lub w piersiach; przełom nadciśnieniowy; kamienie żółciowe; zablokowanie przewodu żółciowego; czerwone, tkliwe guzki na udach; zahamowanie laktacji.

Wszelkie inne niebezpieczne następstwa z pewnością znaleźć można na ulotce plastrów antykoncepcyjnych. Skutki uboczne mogą być nie co inne, w zależności od zażywanego lekarstwa.