Nietrzymanie moczu leki

 

Problem nietrzymania moczu występuje u około 50% kobiet, które ukończyły już 45 roku życia i wraz wiekiem jest coraz silniejsze. Badania mówią, że oprócz wieku na rozwój tego schorzenia wpływa także palenie papierosów, nadwaga i otyłość, które powodują podniesienie ciśnienia w jamie brzusznej. Mimowolne nietrzymanie moczu może objawiać się w dwojaki sposób: naglący i wysiłkowy. Naglące nietrzymanie moczu jest charakterystyczne dla kobiet po 60. roku życia i cechuje się występowaniem nagłej, silnej potrzeby fizjologicznej. Nietrzymanie moczu typu wysiłkowego częściej dotyczy kobiet w wieku okołomenopauzalnym i powoduje wyciekanie nieznacznych ilości moczu w wyniku podniesienia ciśnienia w jamie brzusznej np. z powodu kichnięcia czy kaszlu.

Nietrzymanie moczu leczenie

Nietrzymanie moczu leki, znajdziesz tylko u nas. Leczenie ukierunkowane stricte na wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje w trzech wariantach, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszy wariant, przewidziany dla początkowego stadium zaburzeń, polega na wykonywaniu ćwiczeń mających wzmocnić mięśnie Kegla. Ćwiczenie polega na zaciskaniu mięśni w taki sposób, w jaki zaciska się je, chcąc powstrzymać oddawanie moczu. Ćwiczenie to należy powtarzać co najmniej trzy razy dziennie. Inne ćwiczenia wykonuje się pod kontrolą lekarza – w pochwie zamieszcza się specjalny ciężarek – kobieta napinając mięśnie, ma za zadanie utrzymać go przez 30 minut. Z czasem waga ciężarka jest zwiększana, co prowadzi do wzmocnienia mięśni i zwiększenia kontroli ich pracy.

W przypadku kobiet, u których ćwiczenia wzmacniające nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, stosuje się leczenie farmakologiczne. Dolegliwość może być leczona za pomocą odpowiednich środków farmakologicznych, takich jak np. Detrusitol lub Vesicare.

 

Nietrzymanie moczu przyczyny

Nietrzymanie moczu to bardzo częsta dolegliwość dotykająca zarówno mężczyzn jak i kobiety. Ryzyko zapadnięcia na tą wstydliwą przypadłość wzrasta wraz z wiekiem.

Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu. Dwoma najbardziej powszechnymi typami tej dolegliwości są wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Obie przypadłości wywoływane są przez różnie czynniki.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni Kegla, które nie zaciskają cewki moczowej z odpowiednią siłą. Z powodu wzrostu ciśnienia w pęcherzu (najczęściej następującego w skutek aktywności fizycznej) dochodzi do niekontrolowanego wycieku uryny. Najczęstszymi przyczynami występowania tej dolegliwości są: menopauza, ciąża, poród oraz otyłość. W starszym wieku może także dojść do naturalnego osłabienia mięśni Kegla.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem występuje w skutek zaburzonej i nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Zazwyczaj objawia się jako bardzo nagłe i silne uczucie parcia na pęcherz wymuszające natychmiastowe oddanie moczu.

 

Mechanizm oddawania moczu

Oddawanie moczu, w medycynie funkcjonujące pod nazwą mikcja, jest procesem przebiegającym według określonego schematu. Kiedy pęcherz jest pełny, a ściany napięte, do mózgu zostaje wysyłana wiadomość informująca o potrzebie jego opróżnienia. W momencie kiedy człowiek jest gotowy do oddania moczu, następuje rozluźnienie zwieraczy otaczających cewkę moczową oraz skurczenie mięśni pęcherza, dzięki czemu uryna może swobodnie wypłynąć na zewnątrz. Akt oddawania moczu jest zazwyczaj świadomym, ściśle kontrolowanym przez człowieka procesem.

Nietrzymanie moczu ma miejsce wtedy, kiedy dochodzi do mimowolnego oddawania uryny następującego w skutek utraty kontroli nad pęcherzem moczowym. Człowiek odczuwa wtedy wzmożoną potrzebę oddawania moczu oraz doświadcza wycieków uryny podczas śmiania się, kichania, kaszlu, skakania lub innych form aktywności fizycznej. Nieleczona dolegliwość ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Dlatego w przypadku wystąpienia problemów z kontrolą pęcherza moczowego zaleca się rozpoczęcie leczenia.

 

Wpływ otyłości na nietrzymanie moczu

Otyłość sama w sobie nie stanowi przyczyny nietrzymania moczu, a jej związek z tym problemem nie został dotychczas jednoznacznie wyjaśniony.

Lekarze wskazują różne możliwe przyczyny tej współzależności, przy czym nie ma wątpliwości, że do głównych należy występowanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej wokół brzucha. Według niektórych badań otyłość powoduje podniesienie ciśnienia w jamie brzusznej, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia pęcherza moczowego i cewki moczowej, przez co następuje mimowolne wyciekanie moczu w chwili dodatkowego, krótkotrwałego wzrostu ciśnienia wywołanego np. kichnięciem czy gwałtownym śmiechem. Zwiększone ciśnienie jest też przyczyną tzw. zespołu nadreaktywnego pęcherza objawiającego się niekontrolowanym oddawaniem moczu.

Związek między otyłością a nietrzymaniem moczu tłumaczy się także obniżeniem wartości czynnościowej mięśni wywołanym przerostem tkanki tłuszczowej. Część tkanki tłuszczowej odkładająca się w mięśniach oraz w tkance łącznej przepony moczowo-płciowej prowadzi do jej osłabienia i niewłaściwego realizowania własnych funkcji.

Wskazuje się także, że w przypadku otyłości dochodzi do ucisku masy tkanki tłuszczowej na pęcherz moczowy, ucisk ten powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Podstawowym działaniem w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu u osób otyłych jest redukowanie masy ciała pozwalające na obniżenie ciśnienia w jamie brzusznej i zmniejszenie nacisku na pęcherz moczowy.

 

Objawy nietrzymania moczu

Głównym objawami wysiłkowego nietrzymania moczu są wycieki uryny w skutek zwiększonego ciśnienia w pęcherzu – na przykład podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania lub śmiechu.

Symptomem nietrzymania moczu z naglącym parciem jest występowanie bardzo gwałtownej i intensywnej potrzeby oddania moczu, która powoduje raptowny wyciek uryny. Może się to zdarzać w nocy lub podczas odbywania stosunku seksualnego.

 

Czy można zapobiegać rozwojowi tej dolegliwości

Jako że jednym z czynników występowania tej nieprzyjemnej przypadłości jest nadwaga, zaleca się stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Istnieją także specjalne ćwiczenia, które pomagają uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu – np. rozluźnianie i spinanie mięśni kegla oraz tzw. podwójna mikcja (polegająca na napieraniu na pęcherz po oddaniu moczu).