Leki na opryszczkę narządów płciowych – recepta online

Opryszczka narządów płciowych to choroba weneryczna, która jest bardzo zakaźna. Odpowiedzialny za nią jest wirus HSV-2. Do zakażenia może dojść za równo poprzez aktywność fizyczną u osób, które nie używają prezerwatywy jak i również poprzez kontakty oralne bądź analne. Do najczęstszych symptomów choroby należy pojawienie się pęcherzy w okolicy narządów płciowych i towarzyszący temu ból. Leki na opryszczkę narządów płciowych – recepta online, tylko u nas!

Sprawdź cenę – Recepta online

 

Opryszczkę narządów płciowych objawy

Osoby zakażone opryszczkom narządów płciowych nie zauważają żadnych symptomów podczas pierwszego etapu choroby. Jednak objawy te mogą pojawić się u tych osób przeważnie w ciągu 4-7 dni po zarażeniu. Duża część przypadków ujawnia się dopiero po kilku miesiącach bądź nawet latach.

 

Jak może dojść do zakażenia opryszczką narządów płciowych

Jest to dolegliwość charakteryzująca się ogromną skalą zaraźliwości. Zakażenie pojawia się wówczas, gdy podczas stosunku nie używa się prezerwatywy. Kolejnym powodem dojścia do infekcji jest chociażby kontakt ze skórą osoby chorej, więc szansa na zarażenie jest duża i co gorsza nie wymaga kontaktów seksualnych. Może bowiem dojść do zakażenia poprzez petting albo przez wydzielenia akcesoriów erotycznych z zakażoną osobą. Pierwszy etap zakażenia często nie wykazuje symptomów wskazujących na zarażenie. Oznacza to, że możemy zarażać kolejne osoby wirusem nawet o tym nie wiedząc.

 

Czy opryszczkę narządów płciowych można leczyć

Dolegliwość ta jest niestety nie możliwa do wyleczenia i będzie z osobą zakażoną do końca jej życia. Dodatkowo objawy będą pojawiały się cyklicznie. Nie stworzono żadnego leku mogącego całkowicie usunąć wirus HSV-2, jednak na rynku dostępne są leki antywirusowe mogące ograniczać symptomy zakażenia.

 

Objawy, które zauważyć można po pierwszej fazie zakażenia wirusem HSV-2

Pierwszy etap postępowania choroby przeważnie najsilniej oddziałuje na osobę zakażoną. Często ukazują się wraz z nim takie objawy:

 • czerwone pęcherze w okolicach narządów płciowych, odbytu, ud i pośladków wywołujące ból
 • ból podczas oddawania moczu;
 • wrzody pęcherze i na szyjce macicy;
 • podwyższona temperatura (powyżej 38°C).
 • upławy waginalne

wszystkie z powyższych objawów mogą pojawiać się w ciągu 20 dni.

 

Symptomy nawrotów opryszczki narządów płciowych

Nawroty infekcji często wiążą się z innymi objawami takimi:

Pieczenie, świąd i mrowienie, genitaliów (tuż przed ukazaniem się pęcherzy);

 • czerwone pęcherze na genitaliach, odbycie, udach i pośladkach wywołujące ból
 • pęcherze i owrzodzenia na szyjce macicy.

Na szczęście nawroty wirusa nie są tak długie jak pierwsza faza choroby. Spowodowane jest to produkcją przez organizm przeciwciała pełniące funkcje ochronne. Podczas choroby opryszczki narządów płciowych z pewnością widoczna będzie tak zwana „fazę linienia”. Nazwa ta mówi, że wirus działa na powierzchni skóry. Na tym etapie symptomy nie są widoczne, ale opryszczka nadal może rozprzestrzeniać się na drugą osobę przez skórę.

 

Przebieg choroby – fazy występowania wirusa HSV-2

Tak jak duża części zakażeń wirusowych, także zakażenie opryszczką płciową przebiega przez różne etapy:

Etap I: zaczerwienienie i łuszczenie się skóry

 • Etap II: występowanie na skórze małych pęcherzyków
 • Etap III: pęcherzyki opryszczki pękają i tworzą strupki
 • Etap IV: strupki pęcherzyków opryszczki przemieniają się po czasie w ranki
 • Etap V: rany się goją

 

Co jest przyczyną nawrotu opryszczki

Wirus HSV-2 pozostanie do śmierci w organizmie człowieka, nawet jeślipierwszy etap choroby zostanie pokonany. Przez dłuższy okres czasu jest na szczęście uśpiony. Dokładne przyczyny reaktywacji choroby nie są znane, jednak badania mówią, że bodźce mogące przyczynić się do reaktywacji wirusa to: zmęczenie, bezsenność, stres, nadużywanie alkoholu i ekspozycja genitaliów na promienie słoneczne.

 

Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych

Podczas leczenia opryszki narządów płciowych należy zażywać doustne tabletki o działąniu  przeciwwirusowym. Odpowiedzialne są one za osłabienie przebiegu choroby i zmniejszenie czasu jej trwania. Do ich zadań należy także usuwanie uciążliwych objawów opryszczki. Niestety nie likwidują one wirusa w całości, a jedynie łagodzą jego symptomy. Dolegliwości tej nie da się w pełni wyleczyć, dlatego właśnie następują jej nawroty.

Kuracja związana z opryszczką narządów płciowych nie jest taka sama w każdym rodzaju choroby. Wszystko zależy od tego czy wystąpiła po raz pierwszy, wówczas mamy do czynienia z zakażeniem pierwotnym, czy nastąpił nawrót choroby. Jeśli z kolei nawroty następują dosyć często konieczne może być zastosowanie leczenia profilaktycznego.

 

Zakażenie pierwotne

Jeśli natomiast mamy do czynienia z zakażeniem pierwotnym, wówczas najczęstszą metodą jest zastosowanie lekarstw o działaniu  przeciwwirusowym, które mają za zadanie zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa HSV. Do leków tych należy : Acyclovir, Valtrex, a także Famvir:

 • Acyclovir podczas chorowania na zakażenie pierwotne należy zażywać go przez pierwsze pięć dni. Tabletki o dawce 200 mg należy brać pięć razy dziennie, z co najmniej czterogodzinnymi przerwami. .
 • Famvir, jeśli mamy do czynienia z pierwszym etapem choroby, jego także należy stosować  przez pięć dni. Tabletki zażywa się w dawce 250 mg trzy razy dziennie.
 • Valtrex, w kuracji pierwszego ataku opryszczki narządów płciowych należy przyjmować dwa razy dziennie po jednej tabletce 500 mg, przez okres do 10 dni.

 

Nawroty choroby

Jeśli natomiast występują u nas nawroty choroby, wówczas sama farmakoterapia może okazać się nie wystarczająca. Wtedy należy zacząć stosować miejscowe zabiegi, do któ®ych zadań należy łagodzenie objawów choroby.

 • Nie zapominajmy o odpowiedniej higienie zakażonych fragmentów ciała. Należy je podmywać czystą wodą bądź jej mieszanką z solą. Powoduje to ochronę przed zakażeniem wrzodów i pęcherzy bakteriami, a także może przyspieszyć gojenie się ran.
 • Dobrą alternatywą jest też stosowanie chłodnych okładów na zainfekowany obszar. Powodują one stłumienie bólu i przyspieszenie procesu gojenia się ran. W tym przypadku można stosować okłady żelowe bądź zamrożone torebki po herbacie. Nie zapominajmy jednak, by zawinięte one były w sterylny materiał. Nie należy także zapominać, by nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry.
 • Jeśli chcemy złagodzić ból odczuwalny podczas oddawania moczu, należy na zainfekowane obszary nakładać wazelinę lub maść przeciwbólową, w której skład wchodzi lidokaina. Ważne jest także spożywanie dużej ilości płynów, umożliwiających rozcieńczenie moczu. Przydatne może być także używanie tzw. nasiadówek.
 • Zarówno podczas kuracji jak i w celu zapobiegania nawrotom choroby, konieczne jest ubieranie przewiewnej, bawełnianej bielizny.

 

Leczenie profilaktyczne

Lekarz może zaproponować terapię profilaktyczną, ale tylko wtedy kiedy pacjent zauważy co najmniej 6 incydentów związanych z zakażeniem. Terapia ta jednak dość obszernie rozciąga się w czasie. Jest ona oczywiście kontrolowana przez specjalistę. Ma on możliwość zastosowania  leczenia profilaktycznego opryszczki narządów płciowych na czas od 6 do 12 miesięcy. Nie zapominajmy jednak, że podczas kuracji profilaktycznej pojawia się także ryzyko zakażenia partnera seksualnego opryszczką. Należy więc stosować prezerwatywy w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zainfekowania drugiej osoby.

 

Komplikacje opryszczki narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych może spowodować ryzyko groźnych następstw. Jeśli nie będzie ona leczona, wówczas również może dojść do niebezpiecznych powikłań takich jak  znacznie szybsze rozprzestrzenia się opryszczki na inne fragmenty ciała.

Jeśli nie będziemy odpowiednio przeciwdziałać powstawaniu wrzodów, czy pęcherzy, wówczas doprowadzimy do powstania bolesnych ran, co może być przyczyną powstawania bólu podczas oddawania moczu i aktywności seksualnej w okolicach genitaliów.

Pęcherze, które powstały na wskutek wirusa opryszczki mogą być w niekiedy zostać zainfekowane przez bakterie. Wówczas następuje zakażenie skóry, które może zaatakować także inne fragmenty ciała jak wargi, ręce, czy palce.

W skrajnych przypadkach wirus opryszczki rozprzestrzeni się także na inne organy np.: oczy, mózg, wątroba lub płuca. U osób, które mają problemy z układem odpornościowym, czyli u tych które zostały zarażone wirusem HIV, bądź zachorowały na wskutek zażycia niektórych lekarstw jest większe ryzyko wystąpienia powikłań. Wówczas należy niezwłocznie poddać się kuracji. Wirus ten bowiem, gdy dostanie się do oka może spowodować zapalenie rogówki, ta zaś z kolei doprowadzić może nawet do utraty wzroku. Natomiast gdy dotrze do mózgu, wówczas może pojawić się nawet zapalenie opon mózgowordzeniowych, a także liczne powikłania neurologiczne.

 

Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży

Opryszczka narządów płciowych może mieć bardzo groźne skutki w przypadku kobiet ciężarnych. Gdy pojawi się u takiej kobiety infekcja pierwotna, wtedy jest duże prawdopodobieństwo na wystąpienie powikłań. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie wyprodukował jeszcze antygenów, które chroniłyby płód. Wówczas może dojść do sytuacji, gdzie wystąpi zakażenie wewnątrzmaciczne, a te z kolei może być przyczyną nieprawidłowości w rozwoju dziecka bądź sprawi, że poród nastąpi zbyt wcześnie.

Gdy ciężarna nabawiła się wirusa opryszczki pierwszy raz, w dodatku przed ciążą, wówczas szansa na zarażenie wirusem potomka jest dość niska. Spowodowane jest to przekazaniem przez kobietę ochronnych przeciwciał, czyli białek do których zadań należy niwelowanie infekcji, dziecku w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To one odpowiedzialne są za ochronę potomka, w trakcie porodu, a także parę miesięcy po porodzie. Wówczas, nawet gdy objawy są widoczne podczas trwania ciąży, ryzyko zakażenia dziecka jest raczej nie możliwe. Konieczne natomiast może okazać się zażywanie odpowiednich lekarstw o  działaniu przeciwwirusowym. Należą do nich: Acyclovir. Trzeba ja brać systematycznie od 36 tygodnia ciąży do chwili narodzin. To spowoduje zmniejszenie epizodów wirusa opryszczki.

Ryzyko natomiast może pojawić się podczas samego porodu, wówczas gdy w drogach rodnych i okolicach narządów płciowych kobiety występują aktywne zmiany wywołane wirusem opryszczki. Styczność z tymi zmianami może spowodować zarażenie dziecka, co może nieść za sobą bardzo groźne skutki jak zmiany skórne, zapalenia jamy ustnej, rogówki, a nawet  opon mózgowych. Dlatego u tych kobiet, które skarżą się na występowanie czynnych zmian chorobowych koniczne może być podjęcie decyzji u wykonaniu cesarskiego cięcia.