Leki na nadciśnienie

Nadciśnienie jest schorzeniem związanym z układem krążenia. Jego symptomy to przede wszystkim ciągły albo cykliczny wzrost  ciśnienia tętniczego krwi, co sprawia, że serce musi pracować znacznie aktywniej. Serce zaczyna bić w takim rytmie do którego nie jest przyzwyczajony. Towarzyszące temu wysokie ciśnienie naciska na tętnice, co z kolei doprowadza do ich pękania. Ponadto osoby, które mają nadciśnienie znacznie częściej mogą chorować na liczne schorzenia związane z układem krążenia w starszym wieku. Często bowiem zwiększa się ryzyko na pojawienie się udaru mózgu bądź zawału serca.

 

Nadciśnienie objawy

Podwyższonemu ciśnieniu przeważnie towarzyszy brak jakichkolwiek symptomów. Przeważnie  do momentu, w którym nie zaczną pojawiać się kolejne problemy ze zdrowiem, ciężko samemu określić ryzyko wystąpienia nadciśnienia. To właśnie dlatego tak duże znaczenie mają systematyczne wizyty u lekarza i kontrolne badania lekarskie. Właśnie te badania mogą wykazać jakieś patologiczności i pomóc w wykryciu i odpowiednim ich rozpoznaniu, a w następstwie do wyznaczenia odpowiedniego leczenia.

W bardzo sporadycznych sytuacjach  nadciśnienie tętnicze jest odpowiedzialne za takie symptomy jak bóle głowy, , krwotoki z nosa zaburzenia widzenia, bądź nawet dysfunkcje seksualne u kobiet(FSD).

 

Skąd wiadomo czy mamy do czynienia z nadciśnieniem

Wielu ludzi, którzy mają problemy z nadciśnieniem krwi, wcale nie wie o swojej przypadłości. Dzieje się to dlatego, że schorzenie to nie ukazuje żadnych symptomów wskazujących na jego występowanie. Metoda na to, by przekonać się, czy schorzenie to dotyczy również nas to konsultacja z lekarzem, a także towarzyszące temu badanie, polegające na monitorowaniu ciśnienia w określonym okresie czasu. Jego zadaniem jest pomierzenie wysokości na ścianie tętnicy, czyli zmierzenie ciśnienie krwi. Po otrzymaniu wyników lekarz określa, czy nadciśnienie występuje w naszym przypadku, czy też nie..

Ciśnienie krwi opisują dwie liczby. Jedna określa wartość ciśnienia skurczowego, czyli najwyższe ciśnienie, które występuje w tętnicach podczas skurczu serca, a druga opisuje wartość ciśnienia rozkurczowego, czyli tego najniższego, które pojawia się w chwili rozkurczu.

 

Klasyfikacja ciśnienia wg pomiaru:

 • Niedociśnienie: poniżej 100/60
 • Ciśnienie optymalne: 120-129/80-84
 • Ciśnienie prawidłowe wysokie: 130-139/85-89
 • Nadciśnienie – powyżej 140/90

 

Co powoduje występowanie wysokiego ciśnienia

Pomimo, że czynniki powodujące problemy z ciśnieniem nie są do końca znane, jest wiele rzeczy, mogących być przyczyną wzrostu ryzyka zachorowania na tę dolegliwość. Tu przede wszystkim niebezpieczna może być zbyt duża masa ciała, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, wysoki poziom stresu, a także usposobienie genetyczne.

Przyczynami występowania nadciśnienia mogą być także choroby, do których należy cukrzyca, choroba nerek, a także zaburzenia hormonalne takie jak zespół  Cushinga. Czynnikiem wywołującym natomiast nadciśnienia wtórne jest działanie niektórych leków, za równo tych które można nabyć bez recepty np. środki przeciwbólowe takie jak ibuprofen, jak i te, na które dostaliśmy receptę od lekarza, czyli dla przykładu tabletki antykoncepcyjne. Okazjonalne zażywanie narkotyków, bądź innych leków, albo suplementów ziołowych również wiąże się z ryzykiem zachorowania na nadciśnienie.

 

Jakie są różnice pomiędzy nadciśnieniem pierwotnym, a wtórnym

Znaczna część osób, które chorują na nadciśnienie, słyszy, że o wystąpieniu nadciśnienia, którego charakter określa się pierwotny. To ono właśnie pojawia się w znacznie większej ilości przypadków. Rozpoznaje się je wtedy, gdy czynniki powodujące pojawienie się nadciśnienia nie są rozpoznawalne, a żadne schorzenie nie jest za to odpowiedzialne. Przeciwnie sprawa się ma z podwyższonym ciśnieniem o charakterze wtórnym . ONO bowiem wywołane jest przez inne kłopoty ze zdrowiem jak na przykład wrodzona wada serca bądź reakcja na określone leki. Jest ono zwykle rzadsze niż nadciśnienie pierwotne.

 

Jak zbyt wysokie ciśnienie może wpływać na stan zdrowia

Zbyt wysokie ciśnienie, które nie zostanie odpowiednio leczone może spowodować wzrost ryzyka pojawienia się takich niebezpiecznych chorób jak udar mózgu, choroby serca, a także może być odpowiedzialne za pojawienie się tętniaków i zakrzepów. Choroby te mogą być przypuszczalnie powodem śmierci. Istnieją także okoliczności, w których całkiem zdrowe kobiety, które zaszły w ciąże mają kłopoty ze zbyt wysokim ciśnieniem. Wówczas może być ono jednym z prawdopodobnych powikłań ciążowych. Zbyt wysokie ciśnienie w stanie brzemiennym, może także nieść ze sobą ryzyko. Może ono także niebezpieczeństwo związane z pojawieniem się choroby, która nazywana jest gestozą, czyli inaczej stan przedrzucawkowy. Choroba ta jest bardzo groźna i często jest przyczyna wielu naprawdę poważnych komplikacji.

 

Jakie osoby są podatne na występowanie objawów nadciśnienia

Problemy z nadciśnieniem są zwykle istotną dolegliwością, która pojawić się może za równo u kobiet jak i u mężczyzn. Natomiast męska odmiana tej choroby jest znacznie rzadziej wykrywane i znacznie bardziej sporadycznie podlega kuracji.  Wspomniane wcześniej symptomy zbyt wysokiego ciśnienia nie występują zbyt często, dopiero wtedy gdy stan zdrowia naprawdę się pogorszył. Należy więc systematycznie kontrolować swoje ciśnienie i nie bagatelizować podwyższonego wyniku, a nie szukać objawów występowania choroby.

Pomiar ciśnienia wiąże się także z wiekiem osoby. Liczne badania pokazują, że średnio od  35% do 40% wszystkich ludzi, którzy ukończyli 65 rok życia ma problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem bądź nadciśnieniem.

Osoby w podeszłym wieku szczególnie mają obowiązek systematycznie dokonywać pomiaru swojego ciśnienia i przeciwdziałać, a także pojmować leczenie związane z podwyższonym stanem ciśnienia. Jeśli będą one zapobiegać pojawieniu się zbyt wysokiego ciśnienia, wówczas poprawi się ich ogólna forma.

 

Nadciśnienie złośliwe

Nadciśnienie złośliwe jest naprawdę bardzo sporadycznie występującą dolegliwością, jednak może pojawić się wtedy jeżeli nie będziemy leczyć zbyt wysokiego ciśnienia. Następstwami tej choroby jest uszkodzenie narządów w organizmie. wymaga ona niezwłocznej wizyty u lekarza i szybkiego leczenia. Groźne następstwa zdrowotne czyli na przykład: zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, obrzęk płuc, encefalopatia i powstanie tętniaka mogą pojawić się w wyniku nieleczenia nadciśnienia.

 

Co pozwala zmniejszyć ryzyko nadciśnienia

 • Systematyczna aktywność fizyczna
 • Umiar w spożywaniu alkoholu
 • Rzucenie palenia
 • Utrzymywanie odpowiedniej masy ciała
 • Ograniczenie spożycia soli i produktów o wysokiej zawartości tłuszczu

Dobrze skomponowana dieta nie jest jedynie rezygnacją z posiłków o wysokim poziomie kalorii. Nie należy zapominać o ograniczeniu spożywania soli, a także o dostatecznej porcji warzyw i owoców w codziennym jadłospisie.  Należy zawsze jadać te produkty, które bogate są w błonnik, czyli między innymi pełnoziarnisty ryż i chleb. Regularne wykonywanie ćwiczeń również jest pomocne w stabilizacji pracy naczyń krwionośnych i serca, a tym samym powoduje ich dobrą formę. Pijąc natomiast alkohol, należy uważać na ilości, by nie przekroczyć barier zdrowego rozsądku. Mężczyźni powinni pić od 3 do 4 jednostek alkoholu, przy czym 1 jednostka to około 8 gramów czystego alkoholu. Tyle właśnie zawiera kieliszek wina o objętości 125 mililitrów. Kobiety natomiast powinny spożywać  od 2 do 3 jednostek. Wyjście po za te bariery może po pewnym dłuższym okresie czasu doprowadzić do niezbyt pozytywnych skutków związanych z ciśnieniem krwi.

 

Naturalne sposoby na nadciśnienie

Nie zapominajmy, że leczenie nadciśnienia krwi naturalnymi metodami nie zastąpi profesjonalnego leczenia farmakologicznego. Może ono jedynie pomóc w leczeniu. Domowe sposoby polecane jest także tym osobom, które mają właściwe ciśnienie. Bowiem zdrowe odżywianie i odpowiednie ćwiczenia fizyczne mogą przyczynić się to zmniejszenia zagrożenia chorobom serca i może uniknąć to zachorowania na nadciśnienie w przyszłych latach.

Podjęcie się działań, które w naturalny sposób mają regulować i obniżać ciśnienie tętnicze krwi nie jest wcale trudne, albo wymagające specjalnego poświęcenia. Należy jedynie pozbyć się ze swojego życia wszystkich niekorzystnych dla nas nawyków, a wypracować nowe, dobre, które sprawią, że będziemy zdrowi przez długi czas.

Poniżej znajduje się 6 wskazówek, na to jak sprawić, by ciśnienie było niższe nie stosując żadnego wsparcia farmakologicznego:

 • Dieta powinna zawierać dużo potasu
  Potas zupełnie tak samo jak leki na nadciśnienie powoduje częstsze oddawanie moczu, co jest przyczyną tego, że został nazwany zdrowym zamiennika niektórych środków farmakologicznych. Ci, którzy poszukują naturalnych metod obniżających ciśnienie, powinni także znacznie częściej jeść pomidory, warzywa strączkowe, a także suszone owoce (morele, śliwki, figi, rodzynki).
 • Ograniczenie soli
  Sól zostanie usunięta z organizmu wraz z moczem. Jeśli jednak spożywamy jej za dużo, wówczas trafia do krwioobiegu i powoduje wiązanie dużej ilości wody, co jest przyczyną wzrostu ciśnienia tętniczego. Dzienna porcja spożywanej soli nie powinna przekraczać pół łyżeczki.
 • Zioła na nadciśnienie
  podczas prób obniżenia ciśnienia pomocne mogą okazać się dwa rodzaje ziół – moczopędne, których zadaniem eliminacja z organizmu nadmiaru soli. Należą do nich przede wszystkim . mniszek lekarski i zielona herbata, a także te rozszerzające naczynia krwionośne. Tu z kolei mowa o lipie, liściach rozmarynu i jemiole.
 • Gorzka czekolada
  Ciemna czekolada ma w swoim składzie flawonole, czyli związki do których zadań należy uelastycznienie naczyń krwionośnych i przeciwdziałanie ich skurczom. Powodują one bowiem przeciwdziałanie miażdżycy, a także utrzymują ciśnienie krwi na optymalnym poziomie. Powinno się spożywać mniej więcej 60 gramów ciemnej czekolady dziennie. Należy jednak patrzeć, czy ma ona w składzie co najmniej 70% kakao.
 • Aktywność fizyczna
  codzienny spacer powinien trwać co najmniej trzydzieści minut. Spowoduje on nie tylko wydajniejsza pracę serca, ale także odpowiednio dotleni organizm i wyeliminuje stres i napięcie, dzięki głębokim oddechom. Nie zapominajmy ze stres ma ścisły związek z choroba ciśnienia tętniczego
 • Zrezygnowanie z papierosów – palenie papierosów jest także czynnikiem wywołującym zbyt wysoki poziom ciśnienia krwi. Jest to związane ze zbyt duża ilością szkodliwie działającej nikotyny, rzucenie palenia jest konieczne, by nie mieć w przyszłości problemów z różnymi schorzeniami serca.