Grzybica jamy ustnej leki bez recepty

 

Schorzenie to inaczej nazywane jest pleśniawką, która rozprzestrzenia się w środku jamy ustnej. Przyczyną jej powstawania jest grzyb- Candida albicans. Jej objawami są: białe plamy na języku i podniebieniu, odpychający posmak w ustach, ale również ból i pieczenie języka.

Jeśli męczysz się z pleśniawką, musisz natychmiast zacząć działanie, mające na celu jej eliminacje, gdyż jeśli nie będziemy jej leczyć, możemy borykać się z naprawdę nieprzyjemnymi i sprawiającymi ból objawami.  Grzyb powodujący to schorzenie może naprawdę szybko rozprzestrzeniać się, zwłaszcza u tych z nas, których odporność nie należy do najlepszych.

Jeśli to ty męczysz się z grzybem Candida albicans koniecznie udaj się do lekarza, który na pewno nie tylko dokładnie wyjaśni ci przyczyny powstawania grzyba, ale również pomoże wybrać odpowiednie leczenie.

 

 

 

Grzybica jamy ustnej objawy

Najbardziej rozpoznawalny objaw wskazujący na grzybicę jamy ustnej to biały osad na języku i podniebieniu. Czasami przebarwienia te mogą dostać się na gardło i przełyk. Wówczas pojawią się takie objawy jak ból i pieczenie wewnątrz jamy ustnej i nieprzyjemności w związku z przełykaniem. Podczas wystąpienia pleśniawki często zauważyć można zaczerwienienie, a osoba chora może czuć w ustach słony, niezbyt przyjemny i gorzki posmak w ustach. Rozwój zakażenia doprowadzić może również do kątowego zapalenia warg, które z kolei objawia się pęknięciem w kącikach ust, któremu towarzyszy ból.

 

Grzybica jamy ustnej leczenie

Obecnie można znaleźć niezmierzoną ilość lekarstw przeznaczonych do zwalczania grzyba Candida albicans. Można znaleźć preparaty o konsystencji kremu, żelu, płynu do płukania, a także tabletki i proszki. Kluczowym rozwiązaniem jest skończenie z paleniem i odpowiednie dbanie o sterylność naszej jamy ustnej.

 

Dlaczego grzybica jamy ustnej pojawiła się akurat u ciebie

Candida albicans jest stałym grzybem występującym u każdego człowieka. W samej jamie ustnej znajduje się niewielka jego ilość. Drożdżaki trzymają się na stałym, niezmiennym poziomie, dzięki korzystnemu działaniu bakterii, które znajdują się w naszym organizmie w sposób naturalny. To one przeciwdziałają przewlekłemu rozprzestrzenianiu się grzybów. Jeżeli natomiast flora bakteryjna zostanie zniszczona, wówczas liczba tych grzybów zacznie się zwiększać, a zbyt duży wzrost powoduje właśnie rozwój zakażenia.

Drożdżaki mogą pojawić się przez działanie antybiotyków, poprzez używanie protezy zębowej, chorowania na niektóre typy cukrzycy, przyjmowanie leków kyortykosteroidowych za pomocą inhalatora, zażywanie środków redukujących wytwarzanie śliny lub podrażnienia jamy ustnej. Również palenie papierosów ma spory wpływ na wystąpienie problemu z pleśniawką.

Osoby, które chorują na cukrzyve bądź nie mają wystarczająco dużo żelaza, czy witaminy B, bądź muszą stosować  chemoterapie lub radioterapię mogą częściej chorować na grzybicę w jamie ustnej. Znacznie częściej niż u przeciętnego człowieka dolegliwość ta występuje u niemowlaków, czy osób starszych. Jeżeli mamy do czynienia z powstawaniem pleśniawki u niemowląt, wówczas musimy liczyć się z dość poważnym przejściem tej choroby.

 

Jak zapobiegać grzybicy jamy ustnej

Zasadniczą częścią zapobiegania wystąpienia pleśniawki jest właściwa  sterylność jamy ustnej. Mowa tu o dokładnym opłukiwaniu ust po każdym spożywanym posiłku, regularne używanie nici dentystycznej, czy szczotkowanie zębów, ale również systematyczne wizyty u dentysty. Nie bez znaczenia będzie tu odpowiednio skomponowany jadłospis, w którym absolutnie nie mogą znaleźć się produkty, które zawierają zbyt dużą ilość cukru. Ci z chorych, którzy dodatkowo mają protezy zębowe, muszą koniecznie regularnie je oczyszczać.